Ciąża i narodziny Niemowlę

Pieluszka wielorazowa to nie pieluszka tetrowa

Porównanie pieluszki wielorazowe, a pieluszki tetrowe

Rozmowa z Anią Atamańczuk, właścicielką sklepu Amedu.pl, ekomamą, terapeutką wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka.

Co to są pieluchy wielorazowe? Czy mają coś wspólnego z pieluchami tetrowymi?

Anna Atamańczuk: Pieluszki wielorazowe to prawdziwy hit ostatnich lat. Mówisz „pieluchy wielorazowe”, myślisz „znienawidzona tetra”? To błąd! Współczesne pieluszki wielorazowego użytku z tymi sprzed lat mają niewiele wspólnego. A w zasadzie prawie nic. Taka sama pozostała natomiast idea: ekologicznego pieluchowania z myślą o zdrowiu i komforcie maluszka, wygodzie i oszczędności pieniędzy rodziców oraz ochronie środowiska naturalnego. Jednak i w tym aspekcie pieluszki wielorazowe dostępne dzisiaj zdecydowanie odbiegają od tych, które były stosowane dawniej. A przy tym są o niebo lepszym rozwiązaniem od popularnych „pampersiaków”.

W dzisiejszych czasach wielorazowe pieluszki są równie skuteczne co jednorazowe, są produkowane w wielu stylizacjach, wielkościach, przesłodkich kolorach i wzorach. Często mamy boją się ich używać z obawy, że [pieluszki – przyp. red.] przemokną np. na spacerze z dzieckiem. Nie ma takiej obawy. Dobre pieluszki wielorazowe są wyposażone w zewnętrzną wodoodporną warstwę TPU (w przeciwieństwie do pieluszek jednorazowych ogólnodostępnych – TPU produkuje się bez użycia środków chemicznych). Jeśli pieluszka jest odpowiednio dopasowana do wagi i wielkości dziecka za pomocą nap lub rzepów, a wkłady są wymieniane regularnie po całkowitym namoknięciu, to pieluszki nie przemokną (wkłady w pieluchach są bardzo chłonne).

Po co wielorazowe, jeśli są jednorazowe?

Anna Atamańczuk: Pieluszki wielorazowe są nieporównywalnie bardziej ekonomiczne, zdecydowanie zdrowsze i bardziej ekologiczne niż popularne pampersiaki. Ekoprodukty są zazwyczaj droższe niż ich podstawowe zamienniki. Tymczasem ekologiczne pieluszki stanowią wyjątek – używanie ich przez cały okres pieluchowania malucha, poza wieloma innymi korzyściami, pozwala także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Koszt pieluchowania wielorazowego jest nawet 5 krotnie niższy niż wersja z jednorazówkami. Początkowe koszty zakupu pieluszek, wynoszące ok. 1500 – 2000 zł w zależności od ilości pieluszek, mogą wydawać się duże, ale zwrócą się one bardzo szybko i nie spowodują pojawienia się kolejnych. Ponadto pieluszki wielorazowe, odpowiednio pielęgnowane, będą mogły posłużyć przy kolejnym dziecku, co również jest metodą na oszczędności w budżecie młodych rodziców.

Kolejna kwestia to zdrowotny aspekt używania pieluszek. Liczne publikacje w Pediatrics (oficjalne czasopismo Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej) dowodzą, że popularne „pampersiaki” mogą wpływać negatywnie na zdrowie naszych dzieci. Przykładowo słabo wykształcona warstwa skóry dziecka wchłonie około 50 różnorakich chemikaliów, jeśli będziesz używać jednorazowych pieluszek, chusteczek oraz standardowych produktów dla dzieci. Tę liczbę można mocno ograniczyć dzięki używaniu pieluszek wielorazowych, a także naturalnych produktów dla dzieci.

Częste przewijanie, w połączeniu z oddychającym materiałem wielorazowych pieluszek, zdecydowanie zmniejsza częstotliwość występowania pieluszkowych zapaleń skóry. A dzięki temu, że są wolne od toksycznych chemikaliów, wielorazowe pieluszki nie powodują alergicznych podrażnień skóry oraz nie powodują przegrzania jąder u chłopców. Pieluchy wielorazowe są również zdrowsze dla rozwoju bioder u dzieci.

Ostatnim argumentem przemawiającym za używaniem pieluszek wielorazowych to kwestia ekologii. Przykładowo, około 90-95% amerykańskich dzieci każdego roku zużywa 27,4 miliardów jednorazowych, sztucznych, plastikowych pieluszek. Przekłada się to na 3,5 miliona ton śmieci rocznie. Wystarczająco, by wypełnić 15 stadionów, albo wyłożyć autostradę z ziemi na Księżyc. 9 razy. Każdego roku! Jednorazowe pieluszki są trzecim w kolejności produktem konsumpcyjnym, składającym się na odpady. Ponadto, stanowią około 30% odpadów nieulegających biodegradacji.

Za każdym razem, gdy wyrzucamy jednorazową pieluchę do kosza, dokładamy się do 42 tysięcy ton (!) kupy, które każdego roku są wyrzucane wprost do środowiska (niewielu rodziców opłukuje jednorazową pieluszkę przed wyrzuceniem jej do kosza). Ponadto potrzeba około 13 miliardów litrów ropy by wyprodukować roczny zapas pieluszek dla samych Stanów Zjednoczonych! My jako rodzice, chcemy żeby nasze dzieci dorastały w czystym i nieskażonym środowisku, poprzez używanie pieluszek wielorazowych możemy chociaż trochę pomóc naszej planecie.

Czy oddając dziecko do żłobka, można stosować pieluszki wielorazowe?

Anna Atamańczuk: Według mnie jak najbardziej 3 razy tak. Opór ze strony placówek może wynikać z lęku przed nowym, z braku wystarczającej wiedzy na temat pieluchowania wielorazowego (czynności z tym związanych). Po pierwsze schemat zmiany pieluszki wielorazowej czy jednorazowej jest dokładnie taki sam, z tą różnicą, że pieluszkę jednorazową wyrzuca się do kosza (znacząco zanieczyszczając najbliższe środowisko, poza tym następuje rozwój bakterii, ulatniają się toksyny którymi nasiąknięte są pieluszki), a przecież w żłobkach w ciągu dnia bardzo wiele zostaje zużytych pieluch. A przy pieluchowaniu wielorazowym zużyty wkład wrzucamy do szczelnego worka i na koniec dnia rodzic odbierając dziecko, zabiera worek z zużytymi pieluchami do domu. Najczęściej wystarczy zmiana samych wkładów lecz może się też tak zdarzyć, że będzie potrzebna zmiana całości więc w tym wypadku jest ten sam schemat co powyżej.

Po drugie: co robimy kiedy dziecko zrobi kupkę? Zarówno w przypadku stosowania pieluch jednorazowych czy wielorazowych przed włożeniem pieluchy do worka czy wyrzuceniu do kosza należy najpierw pozbyć się kupy wrzucając ją do toalety, a potem wyrzucić lub schować resztę. W przypadku pieluch wielorazowych korzystamy z specjalnej bibułki, która zatrzymuje kupkę i wchłania nadmiar wody – bibułkę wraz z zawartością wrzucamy do toalety i po krzyku. Moim zdaniem stosowanie pieluszek jednorazowych w popularnej postaci jest zdecydowanie większym zagrożeniem niż stosowanie pieluszek wielorazowych.

I po trzecie: w ostateczności, oprócz wkładów wielorazowych, możemy również stosować na czas pobytu w żłobku bezpiecznych biodegradowalnych wkładów jednorazowych. Najważniejsze to zmiana mentalności, uświadamianie i propagowanie stosowania pieluch wielorazowych dla korzyści naszych dzieci.